Image Hosted by ImageShack.us

Sekcja Sztuki Współczesnej Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego Home    -   Forum   -   Księga Gości   -   Kontakt
  O nas |Działalność |Realizacje |Projekty |Nasze pisanie |Wywiady  
   

Image Hosted by ImageShack.us

 
 
Absolwenci
Galeria
Linki
 
 
Nowości

Rozpoczął się rok akademicki 2006/2007. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda nam się zrobić coś ciekawego. Zapraszamy !!

 
Nasz wkład w Manifę

Relacja z alternatywnych obchodów Święta Kobiet:

 

8 marca to w Polsce powszechnie przyjęty Dzień Kobiet, dzień podczas którego wzrok wszystkich kieruje się w stronę kobiet, czyli idealna data, aby nie tylko wręczać im kwiaty, ale także porozmawiać na tematy związane z kobietami. W Polsce rzadko podejmuje się publiczne debaty na ten temat, a jest o czym rozmawiać. Właśnie dlatego, w pierwszych dniach marca 2006 zorganizowano alternatywne obchody Święta Kobiet by porozmawiać, trochę pokrzyczeć i wspólnie się pobawić:

 

Organizatorami byliły*:

Nieformalna Grupa Łódź Gender

Nieformalna Grupa Mężczyzn na Rzecz Równości-Feminiści

Amnesty International

Kampania Przeciw Homofobii

Centrum Praw Kobiet

oraz oczywiście Sekcja Sztuki Współczesnej

 

Świętowanie rozpoczęło się 3 marca o godzinie 19 otwarciem wystawy zdjęć pt. Kocham cię, biję cię w Bałuckim Ośrodku Kultury-Rondo. Zdjęcia autorstwa Marie Dorigny przedstawiały problem przemocy wobec kobiet w rodzinie, na terenie Federacji Rosyjskiej. Wystawa będzie otwarta do 26 marca b.r. . To już kolejna wystawa, której organizacją zajęli się niżej podpisani ;)

Kolejnym punktem w programie była specjalna dwudniowa edycja Wolnej Wszechnicy Genderowo-Queerowej, która odbyła się w naszym Pałacu Biedermanna.

4 marca, zjawiło się grono osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat kobiet w sztuce. O godzinie 11 można było wysłuchać wykładu Kasi pt. „O kobietach-meblach i manekinach w sztuce”, którego celem była dyskusja, rewizja utartych opinii na temat poszczególnych dzieł z historii sztuki, próba spojrzenia na nie z innego punktu widzenia, niż tylko na linii artysta-krytyk, a co z tym idzie sztuki mężczyzn ocenianej przez mężczyzn.

O godzinie 13 rozpoczął się wykład dotyczący współczesnej sztuki kobiet w Polsce. Radek, który  przedstawiał ten temat, skupił się na sztuce codzienności. Mówił o tym jak artystki grają nałożonymi na kobiety stereotypami i jak je do siebie przymierzają, konfrontując je z doświadczaną rzeczywistością, jak w tym, co zwyczajne odnajdują unikalność i niezwykłość, a także jak to, co wykluczone ze sztuki włączają w artystyczną przestrzeń, a może raczej: jak tę przestrzeń poszerzają i rozbudowują według własnego projektu. Podał przykłady takich artystek jak Hanna Nowicka-Grochal, Maria Pinińska-Bereś, Julita Wójcik, Elżbieta Jabłońska.

Po niedługiej przerwie, o godzinie 15 rozpoczęły się warsztaty zorganizowane przez Amnesty International, dotyczące kulturowej tożsamości płci. Dyskutowano na temat stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn, kobiecości i męskości  w warstwie zachowań i języka. Uczestnicy zajęć uczyli się także rozróżniać płeć kulturową-gender i płeć biologiczną -sex.

Po godzinie 18 rozpoczęły się warsztaty na ten sam temat ale już dla średniozaawansowanych w kwestii teorii gender.  Grupa nie była liczna, ale do późnych godzin wieczornych rozważano wyobrażenia dotyczące kobiet  i mężczyzn, wymagania stawiane wobec nich, a także analizowano wizerunek obu płci w magazynach typu CKM, Elle, czy młodzieżowy Twist. Przegląd czasopism był ponownie pretekstem do dyskusji na temat determinacji „męskich” czy „kobiecych” zachowań przez kulturę.

 

Drugi dzień Wszechnicy, niedzielę, 5 marca rozpoczął nalot dziennikarzy na Katedrę Historii Sztuki. To warsztat pod nazwą Odzyskać moher, cieszył się tak dużym zainteresowaniem prasy. Iza Desperak, doktorka socjologii na UŁ i członkini grupy Łódź Gender prowadziła warsztat, tłumaczyła jak zrobić łańcuszek, słupki i półsłupki aby potem powstał beret. Nawet dziennikarze dali się namówić na zrobienie kilku oczek na szydełkach. Była to jedna z najbardziej zabawnych części wszechnicowego programu i jak się później okazało robienie własnych moherowych beretów przez organizatorów łódzkiej Manify było fenomenem na skalę całego kraju. Pisał o tym nawet tygodnik Polityka.

Po zabawie szydełkiem przyszedł czas na poważniejszą refleksję. Izabela Desperak i Karolina Siedlanowska z Centrum Praw Kobiet zaprezentowały dający wiele do myślenia, raport koalicji Karat dotyczący złych warunków pracy kobiet w przemyśle odzieżowym.

 

Najważniejszym wydarzeniem alternatywnych obchodów Święta Kobiet była oczywiście Manifa. Odbyła się ona 8 marca, na pasażu Schillera, w Łodzi. Dobra pogoda, rozgłos medialny i sława warszawskiej Manify sprawiła, że na pasażu pojawiła się liczna grupa  Łodzianek i Łodzian. Odczytane zostały Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki, stanowisko Feministów, którzy współorganizowali tegoroczną Manifę oraz rozdano Tęczowe Zmiotki i dyplomy Najlepszego Wymiatacza i Wymiataczki. Nagrodę przyznawano m.in. za namiętne odkurzanie do ostatniego roztocza, czarowanie bieli na jeszcze bielszą, zabijanie bakterii na śmierć, idealną fryzurę w każdej sytuacji (no… prawie w każdej), za pomysł na obiad i ogólne wymiatanie. Przebojem Manify okazał się jednak znowu moher. Wielką radość i aplauz publiczności wzbudził konkurs na rzut moherowym beretem wprost na pomnikową głowę Schillera. Berety długo latały nad głowami zebranych, co było kolorowym i przezabawnym widowiskiem. W końcu jeden z nich wylądował na pomniku, a zwycięzcą został 12-letni Szymon, zadeklarowany feminista.

 

Obchody Święta Kobiet zakończył specjalny pokaz filmów w ramach Mechanicznej Cytryny, w kinie Cytryna.  Można było obejrzeć Orlando na podstawie powieści Wirginii Wolf, a następnie dwa filmy młodej, szwedzkiej reżyserki Jennifer Malmqvist Peace Talk i Angel Schmangel. Po projekcji odbyła się dyskusja z artystką. Pokaz filmów zamykał materiał z warszawskiego wiecu Reaktywacja demokracji, który odbył się w listopadzie zeszłego roku.

 

Radek Kosiada, Kasia Tomczak

----------------------------------------------------------

*wg pisowni genderowo poprawnej

 

 
 
 
O nas | Działalność | Realizacje | Projekty | Nasze pisanie | Wywiady
Copyright 2006 ®SSW    Home    -   Forum   -   Księga Gości   -   Kontakt   Template by Finerdesign.com

webadmin > Paulina Bocianowska > art2day@op.pl > 4850387